Záněty močových cest u kočky

 

Milí přátelé, milovníci zvířat, zejména pak koček a hlavně kocourů.

 

Pokud máte doma kočičku či kocourka a trpí na opakované záněty močových cest, pak snad následující troška informací vám a zvířátku pomůže.

V mé homeopatické praxi, která je zaměřena zejména na pomoc lidem, ale vřele vítá i jakékoli „zvířecí případy“, se mezi mými zvířecími pacientíky vyskytly i kočky, respektive kocouři. 100% všech kocouřích případů byli pacientíci trpící na chronické záněty močových cest nebo už zasažené ledviny.

 

S jakými potížemi tedy kocouři ke mně chodí?

Všichni „majitelé kocourů“ (pokud se vůbec dá kočičí plémě jakkoli vlastnit) mě kontaktovali ze stejného důvodu: kocour již prodělal několikrát opakovaný zánět močových cest, léčený vždy ATB, záněty se vždy po několika týdnech/ měsících vrací, opět léčba ATB, nezřídka provedena katetrizace, po které se celé trauma ještě víc zhorší a veterinář začne nabízet „úlevu“ v podobě drastické a náročné operace – odeoperování penisu a varlat a plastiky močové trubice do podoby, jakou mají kočky – samice – trubice bude kratší a má širší průměr. Tuto operaci všichni mí klienti s nemocnými kocoury nazývají - „z kocoura udělat kočku“.

Můj názor na takovéto řešení je zde nepublikovatelný.

Kocour, dlouhodobě poškozený chemickými léky v podobě ATB, která celý problém vůbec neřeší, traumatizovaný katetrem v případě nemožnosti se vymočit, a s vidinou, že pokud se to nezlepší (a ono se to fakt takhle nezlepší, ba naopak!!!), půjde na radikální zákrok a hotovo.

Tak takhle, milí kocouři a kočky, ne!

 

 

O co se fakticky jedná?

Jednou z příčin, proč se močový měchýř a močová trubice zanítí, je krmení v podobě granulí s obsahem obilovin – tedy běžně dostupné granule (Whiskas, Friskies, Propesko – mrkněte se do složení, kolik procent obilovin obsahují granule pro vaši kočku). Obiloviny v krmení způsobují změnu pH kočičí moči: kočka, která by se stravovala zcela přirozeně – tedy konzumovala pouze maso – bude mít moč kyselou, tedy pro masožravce přirozenou. Moč kočky krmené částečně obilovinami je zásaditá a může proto vytvářet v moči krystalky – struvity. Nahromaděním struvitů v močových cestách může vést k blokaci močové trubice, retenci moče, postupem onemocnění směrem k ledvinám až k jejich selhání. Navíc fakt, že moč je alkalická, bude napomáhat rozvoji druhotné infekce močového měchýře. Po předepsání ATB se sice moč „sterilizuje“, ale problém tvorby struvitů se tím nijak nezmírní a ledviny spolu s celým močovým systémem se dostávají do ohrožení. Jistěže strava není jedinou příčinou zánětů močových cest, zrovnatak jako selhání ledvin nemusí být v důsledku ucpání močovodu struvity.

 

Jak se pozná, že kočka má zánět močových cest?

Je nemožné stanovit v domácím protředí pH moči a nemusí být snadné odebrat vzorek moči, pokud už máme podezření na zánět močových cest. Kdo ale u své kočičky či kocourka toto onemocnění zažil, pozná to celkem snadno: kočka se začne chovat jinak, může být neklidnější nebo podrážděná, později ale až apatická, chodí častěji močit, močení může trvat nezvykle déle, v písku můžete najít stopy krve, kočka se může po močení nezvykle olizovat (podrážděné ústí močové trubice), může zaujímat nezvyklou polohu nebo dokonce při/ po močení „plakat“ bolestí. Moč může mít zvláštní zápach (i díky obsažené krvi). Dalším znakem může být, že kočka půjde močit jinam než na kočičí WC: může si vybírat místa zcela nevhodná: postele, polštáře, koberec i závěsy.

 

Co s tím?

Pro kočku s akutní potíží v močových cestách je nejlepší vysadit suchou stravu nebo starvu s obsahem obilovin. Je potřeba jí dopřát pár dní dietu v podobě masového vývaru. Vývar udělá dobře ledvinám – nebude je dále zatěžovat mnohasložkovou potravou a konzumace tekutiny pomůže celkově propláchnout močové cesty. V dalším kroku je vhodné zvířeti podávat homeopatické léky podle individuálních projevů nemoci. Pro pocit vaší jistoty je dobré zajít k dobrému veterináři, aby přinejmenším vyloučil případné komplikace: retenci moči v měchýři, dlouhodobou dehydrataci, selhávání ledvin apod.)

 

Nejsem veterinářka, tedy mi nepřísluší jakkoli hodnotit diagnostické a léčebné zásahy v podobě ATB, cévkování, operace apod. Stav kocourů, kteří se po těchto zákrocích ke mně dostali, hovořil za vše: léčba ATB pouze částečně úlevná, pro zvíře stresující. Navíc léčba ATB i v humánní medicíně je dlouhodobě velmi potlačující, nikoli léčebná, vyjma případů, kdy jsou ATB předepsána na specifickou bakterii, kterou ukáže mikrobiologické vyšetření. Opakované používání ATB na jakékoli záněty bez bakteriálního nálezu je pozvánkou k dlouhé a strastiplné cestě v podobě chronického onemocnění.

 

Ideální návštěva u veterináře tedy bude s cílem stanovit diagnózu, kočku vyšetřit a domluvit se na případné možnosti akutního zásahu či hospitalizace. Tím pádem jsme se jako „pánečci“ už ujistili, snad i uklidnili a můžeme kočku pozorovat za účelem stanovení vhodného homeopatického léku, který pomůže kompletně, bez vedlejších účinků, neposune patologii dále k ledvinám a nebude kočku zbytečně chemicky zatěžovat. Podání správných homeopatických léků pomůže nejen léčbě zánětu, ale dokáže napomoct vyloučit usazené struvity.

 

Uvedu zde zatím jen seznam léků, které by připadaly v úvahu při léčbě zánětů močových cest. Jejich prodrobnější popis najdete v dostupné literatuře nebo vydržte, popisy léků dopíšu a dodám. Pokud potřebujete poradit ve výběru či aplikaci homeopatik, jsme vám plně k dispozici. Nezapomeňte ovšem na účinnou prevenci v podobě kvalitní stravy: kočka je 100% masožravec, tedy pokud krmíte pouze masem, vaše kočka dostává přirozenou stravu. Lidé si někdy pletou kočku se psem, který jehož strava má být mnohem pestřejší, proto kočce „chtějí dopřát“ variabilitu. To je špatně. Mně osobně se s mými kočkami osvědčilo používání kvalitních granulí, které v období zimy, kdy se venku nemohou dobrodružně napít vody, do kterých občas naliju buď jen vodu nebo masový vývar, aby trochu nasákly.

 

Z homeopatických léků, nejběžněji používaných při zánětech močových cest (léky se užívají stejně pro zvířata jako pro lidi, takže pokud i vy trpíte na záněty...):

 

Aconitum Napellus

Apis Mellifica

Arsenicum Album

Cantharis

Mercurius Solubilis nebo Corrosivus

Sarsaparilla

Nux Vomica

Pulsatilla

Lycopodium

Thuya

Thlaspi Bursa Pastoris

 

Zdroje: Hamilton, Don: Homeopatická léčba psů a koček, Alternativa, 2008 a vlastní postřehy