Hemeroidy a jak na ně homeopaticky

Hemeroidy: nepříjemná skutečnost, kterou trpí až polovina dospělé populace.

Laicky se tato komplikace popisuje jako dyskomfort v oblasti análního otvoru, který může doprovázet pocity svědění, pálení, bodání, krvácení při vylučování stolice, bolest při vylučování nebo i bolest průběžná, otok kolem anu i nepevnost análního svěrače.

Tyto potíže jsou souhrnně označovány jako hemeroidy, může se ale jednat o kombinaci symptomů: vnitřní/ vnější hemeroidy, anální fisury (praskliny), rektální křečové žíly.

 

Faktem je, že málokterý pacient mi volá do poradny rovnou kvůli hemeroidům. Dalším faktem ale je, že se hemeroidy nakonec ukážou jako součást anamnézy mnoha pacientů středního a vyššího věku, velmi často se vyskytují v komplexu potíží, kterými klienti trpí. Většinou potíže s hemeroidy dlouhodobě řeší aplikací nejrůznějších mastí a mazání, s větším či menším úspěchem. Někteří v určitých intervalech podstupují chirurgický zákrok, který dočasně pomůže, ne však vždy a navždy.

 

Jak pomoci homeopaticky?

1. Jako vždy nejlépe: KONSTITUČNÍM PŘEDPISEM. Neboli celkovým/ celostním/ holistickým předpisem. Je to předpis, který zahrne celého člověka, se všemi jeho charakteristickými projevy, psychickými a fyzickými vlastnostmi, fyzickými potížemi; ráda tento způsob předpisu nazývám „předpis na základě vašeho osobního příběhu“.

 

2. Velmi účinně se dá předepsat i „jen“ SYMPTOMATICKY. Neboli, předepíše se jen na soubor symptomů, jak se v dané oblasti projevují.

 

3. Velmi významnou roli v dlouhodobé, až trvalé úlevě od potíží s hemeroidy znamená VÝRAZNÁ ZMĚNA životních návyků, zejména pak ZMĚNA STRAVOVACÍCH NÁVYKŮ a POHYB.

 

Správným výběrem homeopatického léku můžeme výrazně ulevit akutním projevům, léčba na základě konstitučního – celkového předpisu však dokáže organismus nastartovat k postupné celkové úzdravě na všech úrovních.

 

 

Jaká homeopatika nejčastěji ulevují u akutních potíží s hemeroidy: (léky v seznamu jsou řazeny abecedně)

 

 

Aesculus hippocastanum

Homeopatický lék vyrobený z kaštanu koňského. Pacient popisuje jako bolestivou nejen oblast konečníku, ale celou oblast dolní části zad. V oblasti konečníku jsou pocity popisovány jako bodavé bolesti, „jakoby byl plný malých třísek či ostnů“, pocity plnosti, při průchodu stolice se jedná o pocity nepříjemného suchého tření, stolice sama o sobě bývá často suchá, tvrdá a nesnadno vyloučitelná, takže případné období zácpy celou oblast traumatizuje ještě více.

Po stolici přetrvávají až několik hodin bolesti pálivé, bodavé nebo i pocity suchého svědění, případně pacienti vypovídají, že bolesti jsou „jakoby od nože, který v oblasti řeže nahoru a dolů“. Jediná poloha, ve které bolesti ustávají, je KLEČENÍ, jinak při stání, sezení či při pohybu konečník stále bolí. Někdy dokonce bolesti vystřelují nahoru do zad. Úlevy lze dosáhnout rovněž horkou koupelí.

Hemeroidy v obraze léku Aesculus jsou na pohled překrvené, domodra/ dofialova či tmavě čevena.

 

 

Aloe

Hemeroidy v obraze tohoto léku, vyrobeného z rostliny Aloe, vypadají jako trs hroznů, který je vyhřezlý z konečníku. Snadno krvácejí, jsou bolestivé a horké na dotek, v noci nedají spát pocity pálení a svědění. Pacienti popisují rovněž pocity nedostatečného sevření análního svěrače, někdy dochází k nechtěnému úniku stolice. Popisují rovněž pocity pálení při odchodu plynů, anebo též pocit nucení na stolici, když močí.

Stav je zhoršen sezením, zácpou, konzumací piva nebo při menstruaci.

Úlevu poskytuje studená lokální koupel nebo studené obklady.

 

 

Causticum

Hemeroidy v obraze léku Causticum jsou velmi velké, tvrdé a nateklé, často dokonce brání odchodu stolice. V oblasti jsou popisovány bolesti bodavé, pálivé, svíravé, až křečovité, bolesti jsou natolik intenzivní, že ztěžují chůzi, stání či sezení.

Stav je zhoršen duševní námahou, jen pomyšlením na potíže, při hlasovém projevu, dotykem v dané oblasti nebo při nucení na močení.

Úleva někdy nastane po odchodu stolice.

 

 

Arsenicum album

Pacient s hemeroidy v obzae Arsenicum Album popisuje bolesti výrazné pálivé. Jako klíčový symptom (u všech potíží Arsenicu) je: pálivé bolesti, kterým paradoxně ulevuje teplo – obklady, koupele, teplo v místnosti či „teplo“ (srdečnost) jiného člověka. I zde uleví teplo v podobě koupele či obkladu. Stolice je tak dráždivá, že odírá okolí konečníku jako žiravina (to samé platí u Arseniku v případě jakéhokoli jiného tělesného výměšku – pot, rýma, moč… okolí příslušného tělesného otvoru je vždy podrážděné). Bolest hemeroidů se nemusí projevit při stolici. Bolest je pociťována jako nejintenzivnější zejména v noci (půlnoc – typická hodina zhoršení u Arseniku), pacient nemůže spát. Vizuálně se jedná o hemeroidy vyhřezlé, nateklé a krvácející.

 

 

Sulphur

Dalo by se říct, že Sulphur je lékem snad s nejširší působností, lze ho najít v přemnoha rubrikách repertoria, je také jasné proč: je to lék, který se vyrábí homeopatickým ředěním síry, která je na naší zeměkouli součástí skoro všeho, včetně lidského organismu. To by ale nemělo svádět k neopodstatněnému předpisu, i Sulpphur má přesně popsanou patologii v oblasti konečníku:

hemeroidy Sulphur budou velké, rudé, překrvené, vlhké a budou svědit či pálit tak, že se to téměř nedá vydržet. Někdy jsou tak objemné, že pacient popisuje potíže se ani nedá stát. Někdy bolesti vyzařují do okolí oblasti, zejména nahoru. Hemroidy jsou bolavé i po měkké stolici. Pacienti popisují pocity plnosti v dané oblasti, pocity odřeného a vlhkého konečníku, které se poškrábím ještě zhoršují. Ke zhoršení nastává rovněž v noci, po konzumaci piva, při chůzi, při stání a úlevu poskytnou studené obklady nebo jakákoli aplikace chladu. Pacienti, jejichž konstitučním lékem je Sulphur, vůbec špatně snášejí teplo, jsou dost horkokrevní, nemusí se moc oblékat, respektive nesnáší teplé oblečení vůbec. Vše se ještě zhorší teplem postele. Čerstvý vzduch jim vždy udělá dobře. Chtělo by se říct, že i chladná koupel jim uleví, ale Sulphuři se s vodou moc nesnáší… no, kuličky Sulphuru ve správné potenci určitě uleví.

 

 

Nux vomica

Nux Vomica je, podobně jako Sulphur, velký konstituční lék (polychrest) se širokým záběrem použití. Jedná se o lidi velmi výkonné, perfekcionistické, uspěchané, chtějí toho uvládnout co nejvíce v co nejkratším čase. Pokud se jim to nedaří nebo je ostatní zdržují, neplní povinnosti, snadno se rozčílí.

Hemeroidy v obraze NuxV jsou pálivé, bodavé, a dokonce i několik hodin po stolici může být bolest velmi intenzivní. Při pocitu nucení na stolici nebo po stolici může pacient zaznamenat i silnější výtok jasně červené krve. Anus je nesmírně citlivý i na sebemenší dotek. V nočních hodinách pacienti popisují neustálé svědění, které jim velmi ruší spánek. Jako úleva působí studená sedací koupel nebo ležení na břiše.

NuxV (velmi často typický obraz manažera) je vášnivá nejen v práci, ale i jejich životní styl bývá plný nejrůznějších vášní, až neřestí: holdují dobrému jídlu, pikantnostem, alkoholu, večírkům, a při tom jako vedoucí pracovníci mají hodně sedavé zaměstnání – to vše se potom projeví i na jejich trávení a vylučování – často trpí na zácpu, kdy pociťují nucení, ale stolice nepostupuje.

 

 

Hammamelis

Hemeroidy, které budou reagovat na tento lék, známý též z dermatologie, budou velké, modré, vyhřezlé a budou se otevírat a a silně krvácet během stolice. V oblasti anu je pociťována nepříjemná plnost a pálení a bolest přetrvává ještě dlouho po stolici.

Pacient často mívá potíže s varixy – křečovými žilami i na jiných částech těla: pojivové tkáně obecně nemají správný tonus a jsou málo pružné, křečové žíly jsou bolavé na dotek, namodralé a roztažené, celý žilní systém je velmi křehký a překrvený, i po nejmenším „ťuknutí“ se z cév vylije nepřiměřeně velká modřina, častou komplikací je zánět žil. Správně předepsané homeopatiku Hammamelis tedy podpoří cévní systém v celém těle, nejen hemeroidy.

Sepia

Krom toho, že Sepia zachránila už spoustu manželství a rodin, kde se maminka s malými dětmi necítí úplně šťastná, cítí, že děti ji vlastně obtěžují a ruší, a neustále jim proto spílá, je tento úžasný homeopatický lék vynikající i na hemeroidy s určitými specifiky: jsou horké a pálí, překrvené a vyhřezlé, při průchodu stolice jsou nesmírně bolestivé, o to víc, že Sepia velimi často trpí na úporné zácpy.

V anu je pociťováno neustálé a velmi intenzivní svědění s pocitem vlhkosti a občas i sáknutím z otvoru. Sepia má celkově potíže s pevností pánevního dna, tyto potíže jsou pociťovány i ve spojitosti s vyhřezlými hemeroidy.

Sepii je nustále zima, má jakoby pomalý krevní oběh (rovněž trpí na varixy), miluje horko a slunce, které jí zajistí úlevu při jakémkoli fyzickém porblému.

 

 

Nitricum acidum

Hemeroidy v obraze toho léku jsou extrémně bolestivé, celá oblast anu je velmi bolestivái kvůli prasklinám či vřídkům, které bolí, pálí a píchají jako zapíchnutá tříska.

I když stolice může být měkká, její průchod anem je bolestivý natolik, že pacient se může bolestí udělat vyloženě šoufl. Bolest přetrvává dlouho po stolici. Hemeroidy jsou velmi citlivé na dotek, mohou svědit i krvácet.

Pacient NitrAcid může mít vícero potíží s prasklinkami na těle: často jim bolestivě praská kůže např. na prstech, pna chodidlech, na patách – vždy se jedná o poměrně hluboké a bolestivé ranky, které se špatně hojí. Není divu, už jste se někdy poleptali kyselinou? NitrAcid je kyselina dusičná.

 

 

Mezi další velmi účinné léky, které by mohly pomoci s hemeroidy jsou: Ignatia, Ratanhia, Belladona, Lachesis aj. VŽDY je potřeba hledat specifické projevy potíží ve srovnání s popisem daných léků v Materii Medice